FLK

The 26th European Iaido Championships (26EIC)

Tournaments

1. Promoting Organization:
European Kendo Federation  (EKF)
2. Hosting Organization:
Hellenic Kendo Iaido Naginata Federation
3. Technical Assistant:
International Kendo Federation (FIK)
4. Place and Venue:
DAIS Sport & Cultural Center
Athens, Greece

Events & Term: November 2 (Saturday) and 3 (Sunday), 2019

Date Events
November 2
(Saturday)
Mudan Individual Championship
Shodan Individual Championship
Nidan Individual Championship
Sandan Individual Championship
Yondan Individual Championship
Gondan Individual Championship
Rokudan Individual Championship
November 3
(Sunday)
Team Championship

FIK Official and Instructors:

1. Vice President:
Dieter Hauck
2. Instructor:
Junichi Kusama, Hanshi 8 Dan
3. Instructor:
Sutekatsu Tanno, Hanshi 8 Dan
4. Instructor:
Masato Nakamura, Hanshi 8 Dan

Click here for photos of Championships !

Results

Mudan Individual

1st Place Kevin Di Vozzo Italy
2nd Place Ludwig Tallberg Sweden
3rd Place Jonathan Byś Germany
Panagis Foteinopoulos Greece
Fighting Spirit Tugce Belin Stinchi Turkey
Tambi Mahmoud Makany Jordan

PDF: 26EIC_Mudan Individual_Tournament Ladder

Shodan Individual

1st Place Noël Fonhof Netherlands
2nd Place Natalia Artemeva Russia
3rd Place Hank Jacob France
Petr Koubek Czech Republic
Fighting Spirit Luis Alberto Mesto Garcia Spain
Jan Pabl Czech Republic

PDF: 26EIC_Shodan Individual_Tournament Ladder

Nidan Individual

1st Place Gabriele Gerbino Italy
2nd Place Artem Buzyakov Russia
3rd Place Christos Anagnostopoulos Greece
Milos Jovicic Serbia
Fighting Spirit Milos Jovicic Serbia
Lille Cavonius Sweden

PDF: 26EIC_Nidan Individual_Tournament Ladder

Sandan Individual

1st Place Clementine Chung Ferreiro France
2nd Place Chiara Bonacina Italy
3rd Place Tea Pihlaja Finland
Agnieszka Krawczyk Poland
Fighting Spirit Karen Vermeulen Belgium
Vittorio Secco Italy

PDF: 26EIC_Sandan Individual_Tournament Ladder

Yondan Individual

1st Place Adriana Nagyova Slovakia
2nd Place Jakub Krzysztof Zdankowski Poland
3rd Place Stan Engelen Netherlands
Kristina Silk United Kingdom
Fighting Spirit Pavel Tomes Czech Republic
Stan Engelen Netherlands

PDF: 26EIC_Yondan Individual_Tournament Ladder

Godan Individual

1st Place Jesper Waldestål Sweden
2nd Place David Merinero Cruz Spain
3rd Place Gergely Vass Hungary
Paulus Mikael Artimo Finland
Fighting Spirit Piotr Kukla Netherlands
Daniel Silk United Kingdom

PDF: 26EIC_Godan Individual_Tournament Ladder

Rokudan Individual

1st Place Claudio Zanoni Italy
2nd Place Michaël Simonini-Meyts Belgium
3rd Place Yuki Kanto Belgium
Peter Röder Germany
Fighting Spirit Oliver Bischoff Germany
Spyridon Drossoulakis Greece

PDF: 26EIC_Rokudan Individual_Tournament Ladder

Team

1st Place Netherlands
2nd Place Greece
3rd Place France
Italy
Fighting Spirit Nathalia Rölli Germany
Kristina Silk United Kingdom
Jesper Waldestål Sweden
Taciser Sevinc Turkey

PDF: 26EIC_Team_Tournament Ladder

Photos for Championships

Opening Speech by HKINF President

Competition


Rokudan Individual Winners

Team Winner & Instructors

Closing Ceremony

HKINF President and Instructors

FIK Vice President/EKF President

EKF Technical Director

 

Other Tournaments